W ekstraklasie belgijskiej o bezpośredni awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów walczą zespoły Club Brugge oraz Genk który na dwie kolejki przed końcem rozgrywek jest w najlepszej sytuacji. W grupie mistrzowskiej sklasyfikowany jest na pierwszym miejscu mając trzy punkty przewagi nad wcześniej wspomnianym Club Brugge.

Typy Dnia – 16 maja (czwartek)

Jupiler League: Genk walczy o mistrzostwo Belgii

W tym sezonie jak widać to Genk rozdaje karty, chociaż Club Brugge który zajmuje drugie miejsce w tej grupie nie zamierza rezygnować z walki o fotel lidera co pokazał w ostatniej kolejce gdzie przed własną publicznością wygrał z Genk 3-2. Trzeba jasno powiedzieć, że dla gości nie było to najlepsze spotkanie, przystępowali do niego z serią pięciu zwycięstw z rzędu, mimo że po pierwszej połowie prowadzili 1-0, nie potrafili utrzymać prowadzenia.

Czy ich porażka powinna dziwić? raczej nie, w końcu przeciwnika jak widać mieli bardzo wymagającego który na dodatek swój mecz rozgrywał na swoim boisku. Club Brugge rozegrał bardzo dobre zawody, zwłaszcza w drugiej połowie w której większość swoich sytuacji bramkowych wykorzystał.

Zwycięstwo byłoby bardziej przekonujące gdyby rzut karny w 74. minucie wykorzystał Vanaken co nie zmienia faktu, że w rywalizacji Club Brugge – Genk lepsi byli gospodarze którzy stworzyli sobie więcej sytuacji bramkowych i przede wszystkim byli bardziej skuteczni. Mimo tej porażki Genk zachował pierwsze miejsce w grupie mistrzowskiej, ale jak widać sprawiła ona, że jest ono zagrożone co oznacza, że w kolejnym spotkaniu ten zespół potrzebuje punktów, najlepiej zwycięstwa.

Czy w starciu z Anderlechtem Genk stać na zwycięstwo? wydaje mi się że tak. Anderlecht w najważniejszej części sezonu prezentuje się nie najlepiej. W pięciu ostatnich meczach odnotował zaledwie jedno zwycięstwo, z kim? na swoim terenie z St. Liege 2-1.

Warto także dodać, że właśnie z tą drużyną grając na wyjeździe przegrał aż 0-5. W ostatniej kolejce Anderlecht na boisku Antwerp zremisował 1-1. Mecz był dość wyrównany, chociaż bliżej zwycięstwa był Antwerp który w pierwszej połowie częściej atakował, ale nie potrafił wykorzystać ani jednej sytuacji bramkowej. W każdym razie mecz ten pokazał, że Anderlecht to nie ten zespół co kiedyś o czym świadczy przedostatnie miejsce w grupie mistrzowskiej.

Słabo prezentuje się w ofensywie, niewiele lepiej w defensywie. Przed meczem z Club Brugge Genk miał na koncie pięć zwycięstw z rzędu, nic więc dziwnego, że w starciu z Anderlechtem bukmacherzy przewidują zwycięstwo tej drużyny. Jakby tego było mało, historia bezpośrednich spotkań także przemawia za nią, Genk wygrał pięć ostatnich spotkań z Anderlechtem, wygra szósty raz? niewykluczone.